Blog

By Rafał Gromek,

Utrzymanie równowagi
czyli drugi film
z serii materiałów edukacyjnych
powstałych w czasie trwania akcji
Zdrowo i Sportowo

Dzisiejszy materiał poświęcamy ćwiczeniom związanym z utrzymywaniem równowagi. Wydaje się, że jest to umiejętność tak naturalna, że nie wymaga dodatkowej uwagi. Nic bardziej mylnego. Prawidłowe utrzymywanie równowagi jest ważne nie tylko praktycznie w każdym z rodzajów sportu, ale przede wszystkim w naszym życiu codziennym.

Warto, szczególnie w przypadku dzieci, poświęcić na ten rodzaj ćwiczeń więcej czasu. W zaprezentowanym przykładzie posłużyliśmy się dyskiem równoważnym, który dostarczył partner akcji Zdrowo i Sportowo, firma Decathlon. Oczywiście prezentujemy też alternatywę, którą można stworzyć we własnym zakresie.

Zaczynamy od prostych ćwiczeń związanych ze staniem na niestabilnym podłożu. Z zaczem dokładamy elementy dynamiczne, czyli przysiady, wyskoki, etc. Następnie utrudniamy zadania poprzez zmniejszenie ilości punktów podparcie. Czyli wykonujemy ćwiczenia na jednej nodze. Na koniec wprowadzamy dodatkowe zmienne zewnętrzne. Świetnym przykładem jest tu próba łapania piłki lub wykonywanie wszelkich innych ćwiczeń, równocześnie stojąc na dysku.

Pamiętajcie, że ćwiczenie te wzmacniają również doskonale praktycznie wszystkie mięśnie związane z prawidłowym utrzymaniem postawy. Zachęcamy wiec tym bardziej, żeby ćwiczyć wspólnie z dziećmi.

Film dostępny jest również pod adresem: https://youtu.be/IJRbeHFgnKI

czyli w naszym kanale na YouTube (Playlista Zdrowo i Sportowo)

Podziel się tą treścią:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Tagi do wpisu

Podobne artykuły

Lato – konspek ...

„Lato” – konspekt zajęć ruchow ...

czytaj

II rok programu szko ...

II rok programu szkoleniowego dla nauczycieli R ...

czytaj

I rok programu szkol ...

I rok programu szkoleniowego dla nauczycieli ̵ ...

czytaj